Před návratem do pracovního procesu se chystáme podniknout ještě jeden výlet. A to na východ od Vancouveru do oblasti Okanagan Valley. Cestu volíme oklikou, abychom poznali krásy Kanady ne tak přímočaře. S napěchovaným kufrem auta míříme do městečka Hope, kde doplňujeme poslední zásoby. Za městečkem na neustálé doporučování Zdendy ochutnávám tolikrát zmiňovanou zmrzlinu a dotankováváme plnou. Transkanadská magistrála nás vede až do městečka Yale, které se nachází na konci splavného úseku řeky Fraser. V městečku obdivujeme netradiční náhrobky. Žasneme, že tohle je opravdu pravda a ne filmové kulisy. Za městečkem Yale začíná Fraser Canyon, kde se silnice táhne hned vedle toku řeky, jen v jiné výškové úrovni. Strmé svahy kaňonu však musely ustoupit moderním potřebám. A tak se ze dříve neprůchodného kaňonu stal velmi důležitý a rušný dopravní koridor. Mimo Transkanadské magistrály tudy vedou železnice – Kanadská pacifická a Kanadská národní. Abychom si protáhli nohy zastavujeme na rychlou procházku na Alexandra Bridge. Z tohoto mostu se před námi otevře skutečně úchvatné panorama na kaňon. Dále po cestě míjíme slavnou Hell´s Gate, kde se mohutná Fraserova řeka musí vtěsnat do třicet osm metrů široké průrvy. Za městečkem Lytton (označuje počátek suchého vnitrozemí BC) se mohutné koryto řeky vine otevřenou krajinou, které chybí už jen bandité na koních pronásledované skupinou indiánů bránících jejich území. Krajina jako stvořená do westernovek. Každou chvíli zastavujeme a kocháme se krajinou. Vzájemně se překřikujeme a vytváříme doslova dokonalou scenérii pro filmová plátna. Rychlá zastávka také patří místní autodílně, kdy na širokém prostranství stojí doslova automobilové poklady historie. S otevřenými ústy žasneme a v mysli hubujeme neznámé lidi, kteří nechávájí takovou krásu jen tak venku hnít. Poslední rychlá procházka patří vodopádům ve městečku Spences Bridge. Dnešní noc zakončujeme výbornou večeří a vychlazeným pivem v Steelhead Provincial park ve městečku Savona na břehu jezera Kamloops. Ve stanu pomalu pociťujeme, že noci jsou už opravdu chladné.
Po ranní teplé sprše, která nakopla naše životně důležité funkce, míříme přímo do města Kamloops. Jako první bod zájmu vybíráme Sunmore Ginseng Spa. Jedná se o komplex, kde vám detailně představí severoamerický ženšen, který je jednou z hlavních plodin oblasti. Něco málo si přečteme, zjistíme pekelné ceny této rostlinky v sušeném stavu a vypijeme doušek ženšenového čaje. Následuje Kamloops muzeum v centru města s archivními fotografiemi, osobními předměty bývalých obyvatel a expozicí věnovanou indiánskému kmenu Shuswap. Za městem ještě navštívíme BC Wildlife Park, který funguje jako zoologická zahrada a záchranná stanice. U každého výběhu je informační tabule doplněna nějakou zajímavostí tohoto druhu. Dobré dvě hodiny věnujeme vlkům, kojotům, losům, medvědům, jelenům, orlům… Největší pozornost však upoutala majestátná Puma americká, která je největší kočkovitá šelma severní ameriky. Jsme rádi za setkání skrze ochranná skla. Dnešní nocleh je za městečkem Vernon u jezera Okanagan.
Další den zahajujeme cestou po břehu jezera Okanagan až do městečka Kelowna, které je srdcem této oblasti. Celá oblast je prošpikovaná rekreačními centry, která jsou v letních měsících pravděpodobně přeplněna. Svahy plné vinic a ovocných stromů. Tato oblast je nejen vyhlášenou turistickou destinaci, ale hlavní ovocnářskou oblastí celé Kanady. V současné době ze zdejšího okolí pochází takřka celá produkce meruněk, polovina švestek a hrušek a třetina spotřeby jablek Kanady. Výhledem na město se kocháme z hory Mt. Knox, která je přímo v centru města. Druhou polovinu dne vyplňujeme pěší procházkou po Kettle Valley Railway. Což je zrekonstruovaná trasa železnice v délce cca 10 km, ktérá je plná mostů a tunelů překonavajících svahy Coquihalla kaňonu. U auta máme malé návštěvníky a dělíme se s nimi o naše müsli. Chipmunkové jsou nesmělí, ale pro kus žvance přijdou vždy. Poslední noc trávíme na břehu jezera Osoyoos, které je nejteplejší sladkovodní plochou v Kanadě. Odolat pokušení do něj skočit není těžké s ohledem na teplotu vzduchu (cca 5°C).
Po vydatné ranní snídani vyrážíme prozkoumat celou oblast města Osoyoos. Bohužel jsme v oblasti mimo sezónu (květen až konec září) a tak spousta míst, která chceme navštívit jsou zavřená. Z vyhlídky nad městem obdivujeme celou oblast, která je právem prohlašována za „španělské hlavní město Kanady“. Kousek za městem zastavujeme u Spotted Lake, kreré vděčí svému zvláštnímu vzezření vysoké koncentraci nespočetného množství minerálů. Původní národy z oblasti uctívají toto místo jako posvátné s léčivou vodou. Zpět na cestě do Vancouveru se ještě zastavujeme v jednom z otevřených trhů s ovocem. Nakupujeme několik druhů jablek, hrušek, také med a marmelády. Cestu zpět domů si vychutnáváme toto šťavnaté ovoce, které chutná jako z naší (české) zahrádky.